مشکلات و خرابی رایج بولدوزرها و نحوه رفع آنها

مشکلات رایج بلدوزر ها

مشکلات و خرابی بلدوزرها

خرابی بلدوزر ها اجتناب ناپذیر است. بولدوزر ها معمولاً در صنعت معدن و ساخت و ساز استفاده می شوند، برای تخریب، کار ساخت و ساز و پاکسازی زمین ضروری است و با چنین سیستم بزرگی، دوری از مشکلات آینده با این تجهیزات سنگین برای یک سایت ضروری است. بسیاری از قطعات آنها در طول زمان دچار مشکلات متعددی می شوند. در حالی که سایش و پارگی اجتناب ناپذیر است، تعمیر و نگهداری صحیح بولدوزر برای حفظ عملکرد خوب دستگاه ضروری است. برای کمک به شما برای اطمینان از اینکه بولدوزر شما در بهترین حالت باقی می‌ماند و از خرابی معمولی بولدوزر جلوگیری می‌کند، در اینجا مشکلاتی وجود دارد که باید با بولدوزر و نکات و ترفندهای بولدوزر برای هر کسی که این ماشین را کار می‌کند، بدانید.

1. پین های سیلندر معیوب 

پین های سیلندر معیوب

 

در هر سیستم هیدرولیک، سیلندر محکم توسط پین قفل می شود. با گذشت زمان، این پین ها دچار سایش و پارگی می شوند و باعث می شوند که به دلیل تماس مداوم با سیلندرها خراب شوند و نیاز به تعمیر ضروری داشته باشند.
برای اینکه ببینید آیا با پین های سیلندر معیوب سر و کار دارید، مهره های پین را باز کنید و پین ها را با انگشتان خود احساس کنید. اگر قطعات شکسته وجود دارد، می توانید آنها را با یک برس سیمی تمیز کنید. با این حال، اگر آنها بیش از حد فرسوده باشند، تعویض کل مجموعه میله پیستون مهم خواهد بود.
2. مهر و موم سیلندر فرسوده
یکی دیگر از مشکلات رایج خرابی بولدوزر ، ترک خوردگی یا فرسودگی مهر و موم است. از آنجایی که بولدوزرها در معرض شرایط سخت قرار می گیرند، مهر و موم آنها به مرور زمان ترک می خورد و فرسوده می شود. در حالی که این اغلب می تواند به آرامی اتفاق بیفتد، تا زمانی که مشکل جدی تری برای بولدوزر شما ایجاد نکند، که اغلب نیاز به تعمیر پرهزینه دارد، به سختی می توان متوجه آن شد.
درزگیرهای فرسوده می تواند باعث نشت روغن شود که می تواند عملکرد سیلندرهای هیدرولیک را مختل کند. علاوه بر این، بوش ترک خورده می تواند در هوای سرد بشکند. این می تواند خطر نشتی را در صورت وجود سوراخ در امتداد آب بند نیز افزایش دهد. برای جلوگیری از این نشتی ها، فورا درزگیرهای ترک خورده یا فرسوده را تعمیر کنید.
3. نشت روغن و خرابی بلدوزر
نشت روغن بلدوزر
سیستم روغن یکی از مهمترین عناصر بولدوزر است. از آنجایی که سیستم هیدرولیک برای انتقال نیرو از میل لنگ موتور به هیدرولیک به شدت به روغن متکی است، اطمینان از عدم وجود نشتی و انجام تعویض منظم روغن به اطمینان از عملکرد روان سیلندرها کمک می کند.
روغن فقط برای انتقال نیرو مهم نیست، بلکه برای خنک کردن سیلندرها، کمک به انتقال و کمک به سایر اجزای داخل دستگاه است. در حالی که نشت روغن، به ویژه در دستگاه های قدیمی‌تر، رایج است، این مشکل می‌تواند بیشتر از یک واشر بد یا حلقه‌های O (اُرینگ) فرسوده باشد. علاوه بر این، کثیفی اطراف دریچه تخلیه روغن می تواند باعث این نشت های مخرب شود و باعث خرابی بلدوزر شود.

برای حل آسان این مشکل، هرگونه کثیفی را تمیز کنید و از روانکاری مناسب در طول تمام عملیات اطمینان حاصل کنید.

4. شفت ها و اتصالات شکسته

اتصالات و شفت ها مکانیسم هایی هستند که به حرکت تیغه بولدوزر کمک می کنند و مکانی عالی برای جستجوی مشکلات رایج با بولدوزر هستند. هنگامی که اتصالات و شفت ها از کار بیفتند، دیگر نمی توانید تیغه را حرکت دهید یا آن را در موقعیت خود بالا و پایین ببرید. هنگام مواجهه با این نوع مشکل، باید فورا آن را برطرف کنید. این کار آسانی نخواهد بود، به همین دلیل است که تعمیر و نگهداری منظم برای محافظت از بولدوزر در برابر این مشکل و جلوگیری از مشکلات بعدی ضروری است.
بدون توجه به سن دستگاه خود، اتصالات و شفت ها را از نظر سایش و آسیب بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی روغن کاری شده اند. علاوه بر این، از فشار بیش از حد به این مکانیسم ها خودداری کنید. فشار بیش از حد می تواند باعث شکستگی اتصالات و شفت شود. برای مقابله با این مشکل، فشار روغن داخل هیدرولیک را کاهش دهید، که نیاز به تعویض فیلترهای هیدرولیک دارد.
یک فیلتر فرسوده دیگر قادر به محافظت از سیستم در برابر فشار بالای روغن نیست و باعث آسیب به قطعات متحرک در بولدوزر می شود.
5. کلاچ اصلی می لغزد
لغزش کلاچ بلدوزر
راه دیگر خرابی بولدوزر این است که کلاچ اصلی بلغزد. وقتی این اتفاق می‌افتد، دور موتور در حالت عادی کار می‌کند اما دود سیاه منتشر نمی‌کند، و در حالی که به طور معمول کار می‌کند، بولدوزر برای بالا رفتن از یک شیب یا اصلاً حرکت مشکل می‌کند. این یکی از شایع ترین دلایل خرابی در بولدوزر است و ناشی از فرسودگی صفحات اصلی و محرک، پین قفل صفحه تنظیم در جوشکاری باز، یا اهرم کلاچ اصلی در محل نامناسب است.
برخورد با لغزش های کلاچ می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، اما معمولاً با چرخاندن مکرر صفحه تنظیم می توان آن را برطرف کرد، اگرچه اگر این کار نادرست انجام شود می تواند باعث آسیب به قسمت های دیگر شود. با در نظر گرفتن این موضوع، هرگونه شک به لغزش کلاچ باید توسط خدمات حرفه ای برای بررسی مناسب بررسی شود.
6. سنگینی اهرم کلاچ اصلی و خرابی بلدوزر
چند دلیل وجود دارد که اهرم کلاچ اصلی احساس سنگینی می کند. این ممکن است به دلیل مسدود شدن فیلتر روغن، عرضه ناکافی روغن، کمبود روغن سیستم هیدرولیک کلاچ اصلی، آسیب به بوستر یا سوختگی آستین دو فلزی باشد.
اگر خرابی شدید اهرم کلاچ وجود دارد، با بررسی اینکه آیا سطح روغن الزامات سیستم را برآورده می کند، شروع کنید. اگر مدار روغن عادی است اما اهرم کلاچ اصلی سنگین است، بررسی کنید که آیا سوپاپ ایمنی بوستر گیر کرده یا تخلیه شده است.
7. صداها هنگام تعویض دنده
صداها هنگام تعویض دنده بلدوزر
صدای غیرعادی هنگام تعویض دنده می تواند به دلیل سفت بودن بیش از حد دیسک تنظیم یا ترمز دستی که اثر ترمز ضعیفی دارد باشد.
در مورد دیسک تنظیم سفت، جدا شدن آن از کلاچ اصلی ممکن است سخت باشد، بنابراین نمی توان برق را قطع کرد و باعث می شود دنده ها صدای غیرعادی ایجاد کنند. برای رفع این مشکل، صفحه تنظیم باید در خلاف جهت عقربه‌های ساعت در موقعیت مناسب تنظیم شود.
اگر اثر ترمز ترمز دستی درست نباشد، کلاچ باز می شود و درگیر شدن دنده ها را به چالش می کشد و در نتیجه صدای عجیبی ایجاد می کند. در این صورت، نوار ترمز کوچک باید تنظیم یا تعویض شود.
8. مشکلات حرکتی
تجهیزات حرکتی بولدوزر ممکن است گاهی اوقات با مسیری روبرو شوند که با گرم شدن بیش از حد موتور از کار می افتد. این ممکن است نشانه ای از معیوب بودن کلاچ های فرمان باشد. اگر هنگام چرخش به چپ یا راست، کلاچ فرمان در سمت مخالف آزاد نشود، کلاچ فرسوده برای حل مشکل نیاز به تعویض دارد.
9. بولدوزر به جلو یا عقب حرکت نمی کند
عقب جلو نکردن بلدوزر
اگر بولدوزر شما به جلو یا عقب حرکت نمی کند، روغن را بررسی کنید. اگر فلز یا زباله در فیلتر هیدرولیک وجود داشته باشد، این نشان دهنده مشکل در پمپ یا موتور محرک است. اگر چنین است، پمپ را جدا کرده و آن را تعمیر کنید.
10. مشکلات برقی و خرابی بلدوزر
مشکلات برقی می تواند به طور عمده بر تجهیزات و زمان کار شما تأثیر بگذارد. برای رفع این مشکلات مکانیکی، اگر بولدوزر شما روشن نمی شود، شیر تخلیه در پایین مخزن را از نظر آب بررسی کنید. سپس فیلتر بنزین را بررسی کنید، زیرا ممکن است نیاز به تمیز کردن یا تعویض داشته باشد. برای اینکه ماشین آلات خود به خوبی کار کنند، خطوط سوخت و مخزن را پس از استفاده به طور منظم تمیز کنید تا از تعمیرات پرهزینه جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button