Knowledge & Experience

دانش و تجربه

گروه تولیدی قطعات 2020 به واسطه ی سالها تجربه و آشنایی با علم روز تولید قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی و معدنی کوماتسو کوشیده است تا برخی از موارد دانشی و تجربی را به مخاطبان عزیز انتقال دهد تا مخاطبان عزیز بتوانند از این انتقال دانش و تجربه استفاده لازم را ببرند.

منیفولد چیست و چه کارکردی دارد؟

منیفولد در موتور ماشین آلات معدنی و راه سازی به دو نوع منیفولد هوا یا منیفولد دود تقسیم می شوند که وظایف مختلفی دارند که در اینجا به منیفولد دود می پردازیم. منیفولد دود نقش مهمی در عملکرد صحیح احتراق کامل ایفا می کند. منیفولد خروجی یا دود به ازای هر خروجی در سر سیلندر موتور یک مجرای خروجی را دارا است که در نهایت وارد یک کانال می شوند . برای جلوگیری از نشتی از یک واشر مخصوص استفاده میشود. مهمترین کارکرد منیفولد دود ، هدایت دود از موتور به بیرون آن است و در مرحله بعد خفه کردن اولیه صدای موتور را به عهده دارد. با توجه به طراحی منیفولد های دود می توانند گرمای گاز را تغلیظ کنند به طوری که هر سوختی که ممکن است بعد از احتراق باقی مانده باشد را بسوزاند. در منیفولد های ماشین آلات معدنی و راه سازی انتهای مسیر دود به توربو شارژ ختم می شود که به نوعی منیفولد وظیفه هدایت انرژی محرک توربو شارژ را بر عهده دارند. .

از چه منیفولدی باید استفاده کنیم؟

منیفولدی که در فرآیند طراحی ، ساخت و بسته بندی نکات مربوط به آن با توجه به استانداردهای لازم اجرا شده باشد، یکی از مهترین عوامل طول عمر سیم کش برق خودرو سالم بودن منیفولد است به نحوی که اگر کیفیت سطح و تلورانس قسمت های ماشین کاری نامناسب باشد باعث نشتی دود گرم از قسمت های مونتاژ شده می شود که پیشگیری از این موضوع نیازمند دقت بالا در تولید و مونتاژ می باشد. کیفیت سطح مناسب تا حد زیادی می تواند از این حادثه جلوگیری کند.

کارهایی که برای بیشتر شدن عمر منیفولد باید انجام داد

اولین گام در بالا رفتن عمر منیفولد طراحی صحیح منیفولد است که توسط شرکت های سازنده انجام میشود ، سپس متریال مناسب است که در ماشین آلات راه سازی و معدنی متریال ساخت اگزوز دود باید چدن باشد که در هر یک از موتور ها ممکن است آلیاژ های مختلفی به کار رفته باشد ، پس از فرآیند ریخته گری منیفولد دود مهمترین عامل انتخاب عملیات حرارتی مناسب می باشد تا تنش های به وجو آمده در ریخته گری در ساختار قطعه اصلاح شود و باعث افزایش طول عمر آن شود. برای افزایش عمر منیفولد در زمان بهره برداری نیاز است کارهایی انجام گیرد. برای مثال عدم ایجاد شوک حرارتی به مینفولد این گاز ممکن است باعث ایجاد ترک بر روی قطعه شود. از طرفی هرچه اجزای داخلی موتور به صورت صحیح عمل کنند احتراق به طور کامل رخ میدهد و در نتیجه دود حاصل و ورودی منیفولد اگزوز کمتر دچار خوردگی های ناشی از احتراق ناقص می شود.

عواملی که باعث خرابی توربو شارژ می شود

یکی از عوامل اصلی خرابی توربوشارژ استفاده از منیفولد های بی کیفیت می باشد. منیفولد های بی کیفیت مسیر خروج گاز ها و دود ها که از داخل منیفولد صورت می پذیرد را به صورت ناصحیح عبور می دهد. این اتقاق ناخوشایند باعث می شود سرعت خروج گازها خارج از استاندارد شرکت اصلی شود که فشار زیادی به توربو شارژ می آورد و توربو شارژ زودتر از حد معمول خراب می شود.
ما در مجموعه 2020 با توان و دانش روز مهندسی و تجربه و تخصص مکانیک های این عرصه مسیر درست را طی کرده و این مشکل را برطرف کردیم.

عواقب استفاده از منیفولد های بی کیفیت چیست؟

استفاده کردن از منیفولد های بی کیفیت در دستگاه ها باعث هزینه های زیادی می شود که به چند مورد اشاره می کنیم:
• بازدهی موتور از استاندارد خارج می شود و باعث می شود بازدهی لازم را نداشته باشد.
• باعث خراب شدن توربو شارژ می شود.
• تعویض زودهنگام منیفولد را در پی دارد که اینکار باعث بریده شدن پیچ های منیفولد که در سر سیلندر قرار دارند می گردد.
برای تعویض منیفولد باید دستگاه را خاموش کرد که از کار افتادن دستگاه باعث هدر رفتن مدت زمان و خسارات زیادی می شود.

چرا در نسل جدید منیفولد های اصلی کوماتسو یکی از سوراخ ها متفاوت است؟

در نسل جدید منیفولد های اصلی شرکت کوماتسو یکی از سوراخ ها متفاوت از بقیه بوده و کوچک تر است. این تغییر به ظاهر کوچک دارای نکته مهمی است. این سوراخ برای تنظیم قطعه می باشد که قطعه به صورت درست و محکم در جای خود قرار گیرد. اگر این اتفاق نیفتد مسیر دود و گازها از طریق سرسیلندر به منیفولد به درستی انجام نخواهد شد و گازها به درستی از موتور خارج نمی گردند که باعث بازدهی پایین موتور و خرابی زودهنگام قطعه می شود.

اگر جنس منیفولد خوب نباشد چه اتفاقی می افتد؟

متریال به کار رفته و کیفیت ساخت منیفولد یکی از مهمترین عوامل برای افزایش کارایی آن می باشد . انتخاب آلیاژ اشتباه و عملیات حرارتی نامناسب در هنگام ساخت باعث خراب شدن زودهنگام منیفولد می شود که این اتفاق علاوه بر هزینه تعویض و تعمیر منیفولد باعث از دست دادن زمان آماده به کار بودن دستگاه می شود و هزینه زیادی را در بر می گیرد. وجود ترک های ریز در منیفولد باعث خروج دود گرم از منیفولد می شود که علاوه بر به خطر افتادن سلامت اپراتور باعث خراب شدن سیستم برق کشی دستکاه نیز میشود. گروه تولیدی قطعات 2020 از چدن نشکن آلیاژی برای تولید قطعات خود استفاده می کند.

برای خرید قطعات یدکی کوماتسو با ما در تماس باشید